NFCC Spring 2019 graduation

Hannah McCray (Lafayette), Ainsley Peterson (Lafayette), Sarah Swindell (Suwannee) and Grace Jackson (Lafayette) all graduated with A.A. degrees Summa Cum Laude.

MADISON — North Florida Community College awarded 136 students with degrees or certificates at the conclusion of its Spring Term 2019, including 30 from Suwannee County, 15 from Hamilton County and 17 from Lafayette County. Graduates were honored at NFCC’s Spring 2019 Commencement Ceremony on May 9 at Van H. Priest Auditorium. Jason Shoaf was guest speaker.

"This is quite the accomplishment," said Shoaf as he addressed NFCC graduates. "You can do absolutely anything; you have already accomplished something very important."

Shoaf encouraged the graduates to "Remember to work hard in everything you do. Remember to always give back. Always appreciate your family and friends that helped you get here." In closing he congratulated the NFCC Class of 2019, "Congratulations and well done. Go Sentinels!"

NFCC applauds the accomplishments of its May graduates and NFCC Class of 2019.

The Suwannee County graduates included:

Amber Nicole Calloway

Branford

Associate in Arts

Cum Laude

Brayden Newell Lamb

Branford

Associate in Arts

Cum Laude

Haley Phillips

Branford

Associate in Arts

 

James L. Black

Live Oak

A.S. Registered Nursing

Cum Laude

Rosemary Buckles

Live Oak

A.S. Registered Nursing

Cum Laude

Micah W. Bush

Live Oak

Associate in Arts

 

John Cone

Live Oak

Commercial Vehicle Driving

Highest Honors

Andrew Beck Cowin

Live Oak

Associate in Arts

Cum Laude

Phillip Fortner

Live Oak

Associate in Arts; A.S. Accounting Technology

Cum Laude; Cum Laude

Beth L. Class

Live Oak

A.S. Registered Nursing

 

Deborah Joy Guskiewicz

Live Oak

Associate in Arts

 

Rose A. Guskiewicz

Live Oak

Associate in Arts

Cum Laude

Nathan James Heburn

Live Oak

Associate in Arts

Magna Cum Laude

Shyla Hollon

Live Oak

Associate in Arts

 

Marisley Leal

Live Oak

Associate in Arts

 

Keverly Lee

Live Oak

Associate in Arts

Cum Laude

Aleigha Catherine Long

Live Oak

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Jakob Laurence McIntosh

Live Oak

Associate in Arts

Magna Cum Laude

Jordan Rachelle Messer

Live Oak

A.S. Registered Nursing

 

Jessie Paige Minatree

Live Oak

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Hannah Makenzie O’Donnell

Live Oak

Associate in Arts

Cum Laude

Michelle Roberts

Live Oak

Associate in Arts

Magna Cum Laude

Christian Evelid Rodriguez

Live Oak

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Roger Sansone

Live Oak

Associate in Arts

Cum Laude

Cara Allison Seaman

Live Oak

Associate in Arts

Magna Cum Laude

Jessica M. Simpson

Live Oak

Associate in Arts; A.S. Registered Nursing

Cum Laude; Cum Laude

Danielle Taylor Starling

Live Oak

A.S. Registered Nursing

 

Logan Jace Sullivan

Live Oak

Associate in Arts

Magna Cum Laude

Sarah Ann Swindell

Live Oak

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Margaret Ruth Reaves

Live Oak

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Hamilton County graduates include:

Mackenzie Combass

Jasper

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Kara Marie Compo

Jasper

Law Enforcement

High Honors

Ashley Paris Davis

Jasper

Associate in Arts

Sierra LeTrael Dukes

Jasper

Associate in Arts

Logan Hughes

Jasper

Associate in Arts

Cum Laude

Ashley Paige Jones

Jasper

A.S. Registered Nursing

Cum Laude

Jason Daniel Miley

Jasper

A.S. Registered Nursing

Curtis Steedley

Jasper

Associate in Arts

Matthew James Tucker

Jasper

A.S. Engineering Technology; Engineering Technology Support Specialist; Lean Manufacturing Pneumatics, Hydraulics and Motors for; Manufacturing

Magna Cum Laude; Highest Honors; Highest Honors; Highest Honors

Seth Adams

Jennings

Associate in Arts

Magna Cum Laude 

Hannah Nicole Altman

Jennings

A.S. Registered Nursing

Anslie J. Creech

Jennings

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Justin E. Culbreth

Jennings

A.S. Registered Nursing

Austin Matthew Graham

Jennings

Associate in Arts

Britney Lynn Lambert

Jennings

A.S. Registered Nursing

Graduating from Lafayette County were:

Ethan Clark

Mayo

Commercial Vehicle Driving

Highest Honors

Preston William Edwards

Mayo

Associate in Arts

Kasey Jane Edwards

Mayo

A.S. Registered Nursing

Brittany Alyse Hewett

Mayo

A.S. Registered Nursing

Cum Laude

Grace Elizabeth Jackson

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Chelsey Jackson

Mayo

A.S. Accounting Technology; Accounting Technology Management; Accounting Technology Specialist

Highest Honors

Benjamin Lake

Mayo

Associate in Arts

Mackenzie Anna Long

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Scott Mills McAdams

Mayo

A.S. Registered Nursing

Hannah Marianne McCray

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Haley Amber Murray

Mayo

Associate in Arts

Cum Laude

Morgan Pearson

Mayo

Associate in Arts

Caroline Brook Perry

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Gabrielle Elizabeth Perry

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Ainsley Carlynn Peterson

Mayo

Associate in Arts

Summa Cum Laude

Monica Lynnea Powe

Mayo

A.S. Registered Nursing

Kira Daelynn Whittington

Mayo

Associate in Arts

Cum Laude

This Week's Circulars