Saturday's SJRA rodeo drew a whopping 375 entries. Many of the kids participating in the day's events were local. The Southern Junior Rodeo Association provides a rodeo venue for kids from as young as six to 14. After 14 they ride in the National High School Rodeo Association events.

Saturday's line-up consisted of steer riding for the juniors in the 12 and under division, bull riding for the seniors, barrels racing, tie-down calf roping, break-away calf roping, goat tying, pole bending and chute doggin'.



It was a gorgeous sunny day at the Bob Holmes Rodeo Arena in Live Oak. The parking lot was jammed with trucks and trailers and kids riding horses of all sizes and colors. The SMS FFA ran the concession stand to raise money and the Lions Club provided the use of the facility.

Results



Senior Bull Riding

1st-Joshua Skeen with 73 points.

2nd-Bronc Platt with 72 points.

Junior Steer Riding

1st-Dillon Pinkston with 72 points.

2nd-Tyler Keast with 68 points.

3rd-Tevin Cameron with 66 points.

4th-Matthew Skeen with 65 points.

5th-Coty Cramer with 61 points.

6th-Montana Smith with 60.

Junior Barrels

1st-Morgan Thomas with a time of 17.233.

2nd-Cassie Harper with a time of 17.324.

3rd-Coty Cramer with a time of 17.506.

4th-Breely Barthle with a time of 17.539.

5th-Sammy Windsor with a time of 17.685.

6th-Wrangler Martin with a time of 17.868.

Senior Barrels

1st-Danni McClain with a time of 16.56.

2nd-Maura Taylor with a time of 17.169.

3rd-Cassidy Aldridge with a time of 17.352.

4th-Courtney Motes with a time of 17.401.

5th-Kristen McManus with a time of 17.747.

6th-Chloe Bryant with a time of 17.77.

Tie-Down Calf Roping

1st-Brandon Motes with a time of 16.18.

2nd-Dakota Lindboe with a time of 21.39.

3rd-Tyler Wojciechowski with a time of 32.185.

Junior goat Tying

1st-Tyler Wojciechowski with a time of 12.53.

2nd-Wrangler Martin with a time of 14.37.

3rd-Zach Thrift with a time of 14.745.

4th-Tyler Snipes with a time of 15.04.

5th-Kelsey Driggers with a time of 15.08.

6th-Sara Pleasants with a time of 15.385.

Senior Goat Tying

1st-Kirsten McManus with a time of 13.22.

2nd-Danni McClain with a time of 14.735.

3rd-Jodi Harris with a time of 16.68.

4th-Maura Taylor with a time of 16.89.

5th-Robbielyn Roberson with a time of 17.34.

6th-Marli Davis with a time of 17.715.

Junior Poles

1st-Morgan Thomas with a time of 21.691.

2nd-Logan Barican with a time of 21.849.

3rd-Zach Thrift with a time of 22.279.

4th-Kelsey Driggers with a time of 22.71.

5th-Ashley Oakley with a time of 23.289.

6th-Sammy Windsor with a time of 23.642.

Senior Poles

1st-Danni McClain with a time of 21.093.

2nd-Tiffany Johnson with a time of 22.322.

3rd-Cassidy Aldridge with a time of 22.681.

4th-Katelynn Gutschlag with a time of 23.357.

5th-Kayla Martin with a time of 23.615.

6th-Kirsten McManus with a time of 23.809.

Junior Break-Away Roping

1st-Austin Barber with a time of 4.14.

2nd-Brandi Turner with a time of 5.115.

3rd-Sammy Windsor with a time of 6.32.

4th-Tyler Strickland with a time of 7.575.

5th-Tyler Thornton with a time of 27.145.

Senior Break-Away Roping

1st-Justin Johnson with a time of 3.755.

2nd-Clayton Windsor with a time of 4.325.

3rd-Tiffany Johnson with a time of 8.01.

4th-Conard Coovert with a time of 16.655.

5th-Colin Brennan with a time of 17.23.

6th-Doug Maddox with a time of 18.095.

Junior Chute Doggin'

1st-Chealsey Robinson with a time of 3.045.

2nd-Zach Thrift with a time of 4.355.

3rd-Austin Harrison with a time of 5.995.

4th-Austin Barber with a time of 6.45.

5th-Logan Barican with a time of 8.125.

6th-Logan Hodge with a time of 10.185.

Senior Chute Doggin'

1st-James Baxley with a time of 1.76.

2nd-Brandon Motes with a time of 2.565.

3rd-Joshua Tuten with a time of 4.445.

4th-Clint Summers with a time of 4.745.

5th-Dakota Lindboe with a time of 4.79.

6th-Justin Johnson with a time of 5.145.

Team Roping

First place went to the team of Justin Johnson on the heading side and Clint Summers heeling with a time of 7.38.

Second went to the team of Dakota Lindboe on the heading side and Justin Johnson heeling with a time of 12.425.

Third place went to the team of Conard Coovert heading and Bradley Bullock heeling with a time of 12.98.

Fourth went to Cody Woodward heading and Brandon Motes heeling with a time of 14.805.

Fifth place went to Dakota Lindboe heading and Clayton Windsor heeling with a time of 17.285.

Sixth place went to the team of Brittany Harrison heading and Ty Leggett heeling with a time of 20.015.



Janet Schrader may be reached by calling 1/386/362-1734 ext. 132 or by e-mail at janet.schrader@gaflnews.com.

This Week's Circulars